آتی صعود تابنده

ATI SOUD TABANDEH

فروش – نصب – راه اندازی – طراحی و مونتاژ – سرویس و نگهداری انواع آسانسور و پله برقی

راهنمای کارفرمایان

 

راهنمای لازم جهت انجام امور مربوط به آماده سازی امور ابنیه توسط کارفرمایان

در ابتدا چند اصطلاح را جهت اجرای آسانسور شرح می دهیم :

چاه آسانسور : کل داکتی که مسیر حرکت کابین آسانسور را تشکیل می دهد، چاه آسانسور می گوییم.

چاله (چاهک) : به پایینترین قسمت چاه آسانسور تا تراز کف پایین ترین ایستگاه ، چاله(چاهک) می گوییم.

سکوی موتور : سکویی است که موتورگیربکس به همراه شاسی فلزی زیرینش، بر روی آن قرار می گیرد.

اورهد(پیشانی) : از کف بالاترین ایستگاه تا زیر سکوی موتور را اورهد یا پیشانی می گوییم.

موتورخانه: محل قرار گیری موتورگیربکس و تابلوی فرمان آسانسور را موتورخانه آسانسور می گوییم.

 

مراحل آماده کردن پروژه برای اجرای آسانسور :

۱- در ابتدا باید حداقل ابعاد و اندازه های مورد نیاز را برای چاله، ابعاد چاه(عرض و عمق چاه) اورهد و همچنین موتورخانه آسانسور را با توجه به ظرفیت مورد نیاز و همچنین عرض مفید درب آسانسور، مهیا کنید.

۲- در این مرحله باید آهنکشی استراکچر مورد نیاز اجرا گردد. در صورتیکه در هر ۳ طرف چاه، دیوار برشی داشته باشیم، می توان کاشت بلت شیمیایی(با چسب بتن) و اجرای صفحه را جایگزین آهنکشی نمود.

۳- پس از اجرای آهنکشی، باید نسبت به پوشش ضد زنگ آهنکشی و همچنین پوشش مناسب (مورد تأیید اداره استاندارد) چاه آسانسور اقدام شود.

        پوشش مناسب چاه آسانسور در دیوارهای برشی: ترکیب رنگ سفید و چسب چوب

        در مورد دیوارهای غیر برشی: سیمان سفید یا سیمان فیلی روشن

۴- همزمان با اجرای پوشش مناسب چاه آسانسور، نسبت به اجرای موتورخانه آسانسور مطابق دستورالعملهای مطابق با استاندارد ویرایش ملی اقدام می گردد.

۵- در این مرحله، با مشخص کردن دقیق تراز کف تمام شده معماری طبقات و علامتگذاری تراز طبقه روی آهنکشی، نصب ریلها و دربها انجام می شود.

۶- نصب دقیق و درست داربست در این مرحله شایان اهمیت می باشد. با توجه به موقعیت ریلهای کابین و وزنه، باید داربست را نصب نمود. فاصله عمودی بین لوله های افقی نباید بیش از ۱۲۰ سانتیمتر باشد و همچنین فاصله لوله افقی که در زیر تراز هر طبقه قرار می گیرد تا تراز هر طبقه، باید بگونه ای باشد که بتوان براحتی روی قسمت پایین درب، در زمان نصب مسلط بود.

۷- با اتمام نصب درب و ریل، هم اکنون باید با دقت بسیار زیاد، نسبت به پوشش دور دربها اقدام نمود. این مرحله شاید مهمترین قسمت اجرای امور ابنیه توسط کارفرما محسوب شود؛ زیرا پوشش دور دربها باید با دقت بسیار زیاد و تقریبا با دقتی در حد ۵ میلیمتر انجام شود. همچنین فاصله این سطح پوشش تا کابین نباید از مقدار معینی بیشتر باید، به همین دلیل باید حتما این مرحله را با نظارت دقیق کارشناس شرکت انجام داد .

۸- همزمان با پوشش دور دربها، می توان اجرای بتن سکوی موتور را با تعبیه سوراخهایی در بتن برای محل عبور سیم بکسلهای موتورگیربکس و گاورنر، انجام داد .

        عیار بتن سکوی موتور ۳۵۰ باشد .

        باید سطح تمام شده یتن افقی و تراز باشد .

        فاصله میلگردهای افقی از سطح زیرین بتن حدود ۳ سانتیمتر باشد .

        انتهای میلگردها دارای خم استاندارد باشد و در کلام عامیانه مشابه دسته عصا باشد و اکیدا از قرار دادن میلگردها روی یکدیگر بصورت خطوط صاف و بدون خمیدگی پرهیز گردد .

        حتی المقدور برای سطح زیرین بتن از سرامیک یا موزائیک سبک استفاده کنید؛ در صورت قراردادن چوب باید مراقب باشید که پس از ریختن بتن، هم شیره بتن سریعا خارج نشود و هم اینکه پس از اتمام بتن ریزی، چوبها از زیر بتن، بصورت کامل جدا شوند .

۹- پس از اجرای بتن و پوشش دور دربها، می توان امور برقی چاه و موتورخانه را اجرا کرد :

        چراغهای تونلی در محل مناسب در چاه آسانسور اجرا شوند. در هر طبقه حداقل یک چراغ تونلی و در بالا و پایین چاه نیز حداقل یک چراغ تونلی مورد نیاز می باشد. چراغهای تونلی را باید بتوان از داخل موتورخانه و چاه آسانسور روشن و خاموش نمود. یعنی از کنار درب ظبقه همکف، پایین ترین درب و همچنین داخل موتورخانه قابل روشن و خاموش کردن باشد .

        نصب کابل ۳ فاز مورد نیاز با سطح مقطع مناسب بصورت یک تکه از محل کنتور تا موتورخانه آسانسور اجرا گردد و در جعبه برق ۳ فاز تحویل گردد. در اجرای این بخش نکات مهم و مطرح مبحث ۱۳ مقررات ملی ساختمان خیلی دقیق مد نظر قرار گیرند .

      نصب کابل ارت با سطح مقطع مناسب و ترجیحا یک سایز بالاتر از کابل ۳ فاز، بصورت یک تکه تا موتورخانه آسانسور و توسط یست مناسب کابل اجرا گردد و در داخل جعبه برق ۳ فاز تحویل گردد. در اجرای این بخش نکات مهم و مطرح مبحث ۱۳ مقررات ملی ساختمان خیلی دقیق مد نظر قرار گیرند .

۱۰- پس از نصب کابین و موتورگیربکس(یا موتور گیرلس) و همچنین سیم بکسلها، آخرین درب طبقه نیز نصب می شود و زمان پوشش دور این درب از داخل چاه و همچنین نصب سنگ دور آن از بیرون چاه می باشد .

۱۱- در این مرحله با در اختیار داشتن برق ۳ فاز ، آسانسور راه اندازی می شود .

 

ایمیل
تلفن
واتس اپ
واتس اپ

شماره تلفن را به مخاطبین خود اضافه کنید و از طریق برنامه برای ما پیام ارسال کنید.

با ما تماس بگیرید:

00989381210018

تلفن
ایمیل